| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Speed | 1333 MHz |
| Memory Standard | DDR3-1333/PC3-10600 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| Plating | Gold Plated |
| CAS Latency | CL9 |
| Device Supported | Server |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 240-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |