| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 119 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 67 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | IDE |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Durability | Shock Resistant |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.94 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Windows Series:
Linux Series:
Embedded System:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |