| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.6" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 1.55 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |