| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Platform Supported |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 7000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 3000 MB/s |
| Random 4KB Read | 400000IOPS |
| Random 4KB Write | 700000IOPS |
| Endurance (TBW) | 640 TB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Height | 0.4" |
| Width | 1" |
| Length | 3.2" |
| Weight (Approximate) | 1.66 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Desktop PC |
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |