| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 73 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 300 MB/s (2.3 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 10000 |
| Buffer | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 3Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |