| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 500 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 128 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Hot Pluggable | Yes |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Thailand |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |