| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 4 TB |
| Platform Supported | PC |
| Features | Halogen-free |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5900 |
| Buffer | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.34 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Seagate Business Storage:
|
| Device Supported | Storage System |