| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 3 TB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 600 MB/s (4.7 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 64 MB |
| Average Seek Time | 9.50 ms |
| Average Latency | 4.16 ms |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 6Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.54 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |