| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Pigtail |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 3.3" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 7.83 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GreenCircle |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |