| Product Information | |
|---|---|
| Label Width | 1 35/64" |
| Label Length | 12" |
| Number of Labels per Roll | 100 |
| Core Diameter | 1 1/2" |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| UV Resistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Bright White |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | SATO CT400MD Thermal Printer |