Samsung SM-R177NZWAXAR Headsets
SM-R177NZWAXAR
Select model
Immerse yourself into your own world with the Samsung Galaxy Buds2. With Active Noice Cancellation, you can decide what you want to hear with the Buds2, helping you focus in on what you're doing or what's around you. The Buds2 are the lightest earbuds made so you can go long hours of wearing without any tiredness. Three built-in microphones on the Buds2 help project your voice clearly to your peers on phone calls or video conferencing for added convenience.
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Sound Mode | Stereo |
| Features |
|
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece | |
|---|---|
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Type | Binaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | White |
| Form Factor | In-ear |
| Height | 0.8" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 0.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 12 Month |