Samsung NP964XFG-KC1US Laptops
NP964XFG-KC1US
Select model
Experience unparalleled performance with the Samsung Galaxy Book3 Pro Laptop, an ultra-sleek and lightweight powerhouse designed to elevate your productivity. Featuring the latest 13th-generation Intel Core processor and a stunning 16:10 AMOLED display, it allows you to accomplish your tasks with unmatched clarity and speed. With seamless connectivity across Galaxy devices, long-lasting battery life, and advanced security features, the Galaxy Book3 Pro is your perfect companion for work and media consumption on the go.
Key Features
- Thinnest and lightest design – 14" at just 2.58 lbs, 16" at 3.51 lbs
- Super-crisp AMOLED display – 3K resolution with a 120Hz refresh rate
- All-day battery life – Fast charging with a compact 65W USB-C charger
- Upgraded Full HD camera – Enhanced features for superior video calls
- Advanced security – Fingerprint scanner and Windows 11 Pro Secured-core
Specifications
- Model Name: Galaxy Book3 Pro
- Operating System: Windows 11 Pro
- Processor: Intel® Core™ i5-1340P
- Display: 14" 3K AMOLED, 2880 x 1800 resolution
- Storage: 512GB SSD (M.2 2280 PCIe NVMe)
- Memory: 16GB LPDDR5, upgradable to 32GB
- Graphics: Intel Iris Xe Graphics
- Wireless: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.1
- Camera: 1080p FHD with advanced video features
- Weight: 2.58 lbs (14") / 3.51 lbs (16")
- Dimensions: 12.29" x 8.81" x 0.44"
Main Features
-
Equipment Format: Notebooks
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i7-1360P |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 32 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 32 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 1 TB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Mode | 3K |
| Screen Resolution | 2880 x 1800 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 1 |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Graphite |
| Height | 0.49" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.9" |
| Weight (Approximate) | 3.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Business |
| Features | Eye Care |
| Energy Star | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
galaxy-book3-pro-2023.pdf NP964XFG-KC1US
galaxy-book3-pro-2023.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-BOOK3-PRO