Samsung NP930XED-KB2US Laptops
NP930XED-KB2US
Select model
Key features:
- Thinnest and lightest laptop - 13.3" model under 2 lbs
- Up to 21 hours of battery life
- 12th Gen Intel processors for powerful performance
- Upgraded Full HD camera with Auto Framing
- AMOLED display with vibrant color and detail
- Security features include fingerprint scanner and Private Share
Specifications:
- Display: 13.3" FHD AMOLED (1920 x 1080)
- Processor Options: Intel Core i5-1240P, Intel Core i7-1260P
- Storage: SSD 256GB / 512GB / 1TB
- Memory: 16GB LPDDR5
- Graphics: Intel Iris Xe Graphics
- Battery: 4-cell Li-Ion, 4023mAh, up to 21 hours
- Dimensions: 11.98" x 7.87" x 0.44"
- Weight: 1.92 lbs
- Operating System: Windows 11 Pro
- Connectivity: USB Type-C, Thunderbolt 4, HDMI 1.4
Main Features
-
Operation System: Windows
-
Connection: Bluetooth
| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 12th Gen |
| Processor Model | i7-1260P |
| Processor Speed | 2.10 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.70 GHz |
| Intel Evo Platform | Yes |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 16 GB |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 16 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| On-board Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 13.3" |
| Display Screen Type | AMOLED |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 1 |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 4-cell |
| Maximum Battery Run Time | 21 Hours |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Silver |
| Height | 0.44" |
| Width | 12" |
| Depth | 7.9" |
| Weight (Approximate) | 1.92 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
book2-pro.pdf NP930XED-KB2US
book2-pro.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-BOOK2-PRO
galaxy-book2-pro.pdf MOD-SAMSUNG-GALAXY-BOOK2-PRO