Samsung BE65D-H Monitors
BE65D-H
Select model
Experience stunning visuals and seamless functionality with the Samsung BED-H Business TV series, designed to elevate your business communication. Whether for retail, cafes, or restaurants, this UHD display captivates customers by showcasing a combination of regular TV programming and tailored promotional content. With its sleek 3-side bezel-less design, the BED-H series seamlessly integrates into any environment, transforming your business space while replacing outdated physical signage with dynamic digital displays.
Key features:
- Samsung Business TV App: Manage customized content remotely via Android or iOS devices.
- Tizen Enterprise Platform: Easily manage multiple devices and content deployment.
- Crystal Processor 4K: Upscale various contents to amazing 4K resolution.
- 3-Side Bezel-less Design: An elegant design that enhances any store's interior.
- Digital Art Solution with Niio Partnership: Access a selection of artwork easily through the preloaded Niio App.
Specifications:
- Model Options:
- BE43D-H
- BE50D-H
- BE55D-H
- BE60D-H
- BE65D-H
- BE70D-H
- BE75D-H
- BE85D-H
- Resolution: 3,840 x 2,160
- Panel Brightness: 300nit
- Response Time: 8ms
- Connectivity:
- HDMI x 3
- USB (1)
- RJ45
- WiFi 5, Bluetooth 5.2 supported
- Operating Hours: 16/7
- Weight: Ranges from 7.1 kg to 24.7 kg, depending on model.
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 65" |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Interactive Features |
|
| Operating System | Tizen |
| Features |
|
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Picture Mode | Filmmaker |
| Web Browser | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Digital Tuner | ISDB-T |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10+ |
| Audio | |
|---|---|
| RMS Output Power | 20 W |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Stand Color | Black |
| Height | 32.83" (834 mm) |
| Width | 57.20" (1453 mm) |
| Depth | 2.39" (61 mm) |
| Weight (Approximate) | 35.05 lb (15.90 kg) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| On Screen Display (OSD) Languages |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 12 Month |
BED-H.pdf BE65D-H
BED-H.pdf MOD-SAMSUNG-BED-H