Ruckus PF1-S144-US00 Transceiver Modules
PF1-S144-US00
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n/ac/e/i |
| Network Band | Dual Band |
| Frequency Band |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard |
|
| High Availability Supported | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Communication Protocols |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Consumption | 250 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 11.5" |
| Weight (Approximate) | 11.02 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| TAA Compliant | Yes |