| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 Type C |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of USB 3.1 Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Gray Aluminum |
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.8" |
| Length | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 2.10 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |