Rocstor Y10A207-G1 Accessories
Y10A207-G1
| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | USB |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type C - Female |
| Connector on First End Details | 1 x Type C USB 3.0 USB Female |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Type A USB 3.0 USB Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Space Gray |
| Product Material | Aluminum |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.6" |
| Length | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |