| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Size | 1 GB |
| Memory Technology | DDR SDRAM |
| Memory Speed | 266 MHz |
| Memory Standard | DDR-266/PC-2100 |
| Device Supported | Notebook |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Number of Pins | 200-pin |
| Form Factor | SoDIMM |
| Thickness | 149.6 mil |
| Width | 1.3" |
| Length | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 0.14 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |