| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Displays Supported | 2 |
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 18.50" |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Pattern |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Height | 19.50" |
| Width | 30.25" |
| Depth | 13.50" |
| Weight (Approximate) | 14.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Switzerland |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |