| Technical Information | |
|---|---|
| Media Formats |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 7" |
| Video | |
|---|---|
| Video Signal Format |
|
| Video Formats | DVD Video |
| Scan Format | 576i |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Formats |
|
| Image | |
|---|---|
| Image Formats | JPEG |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Composite Video | Yes |
| Number of Headphone Ports | 1 |
| Digital Audio Optical Out | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 7.7" |
| Depth | 6.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 90 Day |