| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Synchronizing Capability | Yes |
| Device Supported | Tablet PC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 1.33 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Samsung IntelliSkin Tablet PCs:
|
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |