| Technical Information | |
|---|---|
| First End Connector Type | USB Type A |
| First End Connector Detail | 1 x USB Type A Male |
| Second End Connector Type | 5.5mm |
| Second End Connector Detail | 1 x 5.5mm |
| Power Description | |
|---|---|
| Voltage Rating | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Cord Length | 3.28 ft |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |