| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Docking |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported | Smartphone |
| Number Of Devices Charged Simultaneously | 6 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | High Strength Composite |
| Height | 2.2" |
| Width | 11.9" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 2.69 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility | Samsung Galaxy XCover6 Pro without Case Smartphone |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |