| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Tablet |
| Maximum Load Capacity | 4 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 7" |
| Maximum Screen Size Supported | 8" |
| Features |
|
| Rugged | Yes |
| Height Adjustable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material |
|
| Height | 31.75" |
| Weight (Approximate) | 5.92 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Compatibility |
ASUS
Dell Venue 8 7840 Huawei
Lenovo
LG
Samsung
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |