| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 12 kVA |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 265 V AC |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch | Maintenance |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x X-Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.80 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rack Height | 6U |
| Height | 10.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 135 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Software Included | Software Suite |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |