| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-20R |
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (VA) | 2880 VA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 19" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 9" |
| Weight (Approximate) | 19 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |