| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 9000 VA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch | Automatic |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x Communications Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Sound Emission (A-Weighted) | 50 dB(A) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 33.3" |
| Width | 17" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 269 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |