| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Basic |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Power Rating (Watt) | 4990 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 19" |
| Depth | 7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
UPS Systems |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |