| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 15 kVA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 220 V AC |
| Input Frequency | 65 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Bypass Switch | Automatic |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 2 x X-Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 64 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 13 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 47.8" |
| Width | 13" |
| Depth | 34" |
| Weight (Approximate) | 609 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | Power Management Software |
| Country of Origin | United States |