| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 15 kVA |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Bypass Switch |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Modular Slots | 2 x X-Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 32 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.60 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 32.2" |
| Width | 12" |
| Depth | 34" |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |