| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 12 kVA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 65 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch | Automatic |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Modular Slots | 2 x X-Slot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 64 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |