| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 7000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 5000 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 240 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 36.6" |
| Width | 19.1" |
| Depth | 32.1" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 604.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | FCC Class A certified, CSA, UL, ANSI C62.41, cUL |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |