| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacle Type | Hardwired |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 7000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 5000 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 33 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 36.5" |
| Width | 19" |
| Depth | 32" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 604 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |