| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 0 ns |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1150 VA |
| Load Capacity (Watt) | 800 W |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 240 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 18 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 48 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 15.1" |
| Width | 15.2" |
| Depth | 20.2" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 132 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |