| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Dynamic/Rolling Weight Capacity | 2000 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 2200 lb |
| Door Material Gauge | 20 |
| Frame Material Gauge | 14 |
| Rail Material Gauge | 14 |
| Roof/Top Material Gauge | 18 |
| Side Panel Material Gauge | 18 |
| Height | 80.5" |
| Width | 25.4" |
| Depth | 42" |
| Weight (Approximate) | 350 lb |
| Rack Height | 42U |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Casters: Yes Airflow:
|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |