| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA L6-30P |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Power Rating (Watt) | 5760 W |
| Input Current | 24 A |
| Circuit Breaker | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Rack Height | 38U |
| Cord Length | 10 ft |
| Height | 66.5" |
| Width | 2.1" |
| Depth | 2.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards | cUL |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |