| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Rating (VA) | 1440 VA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rack Height | 2U |
| Height | 2.1" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 3.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Eaton UPS Products:
|
| Country of Origin | China |