| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 900 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free, Sealed |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.8" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 15" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 24.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |