| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Eaton 3S 750VA UPS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |