| Technical Information | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 10.1" |
| Screen Mode | WXGA |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Multi-touch Screen | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 6.9" |
| Width | 9.9" |
| Depth | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |