| Technical Information | |
|---|---|
| Bezel Width | 0.60" |
| Operation Hours | 16 Hours/ 7 Days |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 86" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Pixel Pitch | 19.4 mil |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 500 Nit |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of DVI Ports | 1 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 8.0 Oreo |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 43.3" |
| Width | 75.9" |
| Depth | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 109 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |