| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Bezel Width | 0.65" |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 75" |
| Screen Size Class | 75" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 |
| Response Time | 6.50 ms |
| Pixel Pitch | 16.9 mil |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Direct LED |
| HDCP Supported | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 2160p |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Dynamic Contrast Ratio | 20,000:1 |
| Native Contrast Ratio | 5,000:1 |
| Color Depth | 10-bit |
| Brightness | 700 Nit |
| Color Gamut | 88% NTSC |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 400 x 400 |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Height | 37.9" |
| Width | 66.3" |
| Depth | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 145.51 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Meeting Room |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| TAA Compliant | Yes |