| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 22" |
| Viewable Screen Size | 21.5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 12.50 ms |
| Response Time Details | 12.5 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.24800 mm x 0.24800 mm |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 16 W |
| Standby Power Consumption | 500 mW |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Height | 14.5" |
| Width | 19.9" |
| Depth | 1.9" |
| Height with Stand | 15" |
| Width with Stand | 19.90" |
| Depth with Stand | 8.90" |
| Weight (Approximate) | 5.10 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |