Planar 997-8425-01 Accessories
997-8425-01
| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 32" |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 8 ms |
| Response Time Details | 8 ms GTG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.27270 mm x 0.27270 mm |
| Backlight Technology | LED |
| Vertical Frequency | 55 Hz to 76 Hz |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,200:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Color Family | Black |
| Height | 16.7" |
| Width | 28.6" |
| Depth | 1.9" |
| Height with Stand | 18.86" |
| Width with Stand | 28.58" |
| Depth with Stand | 7.09" |
| Weight (Approximate) | 13.89 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 15.21 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |