| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | Full HD |
| Response Time | 14 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| DVI | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 29 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 14.3" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 1.8" |
| Height with Stand | 17.40" |
| Width with Stand | 24.40" |
| Depth with Stand | 9.80" |
| Weight (Approximate) | 10.60 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |