| Technical Information | |
|---|---|
| Video Wall Compatible | Yes |
| Bezel Width | 0.20" |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 46" |
| Display Screen Type | LCD |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Backlight Technology | Direct View LED |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Brightness | 500 Nit |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Panel Mount |
| Height | 22.8" |
| Width | 40.3" |
| Depth | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 48 lb |