| Technical Information | |
|---|---|
| Display Type Supported | Flat Panel |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 5" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Maximum Load Capacity | 17.64 lb |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Floor Stand |
| Weight (Approximate) | 6.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
TAA VESA
|
| TAA Compliant | Yes |