| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Maximum Load Capacity | 175 lb |
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Features |
|
| Orientation | Landscape |
| Mount Profile | Low Profile |
| Maximum Tilt Angle | 10° |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 800 x 500 |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Depth | 2" |