| Technical Information | |
|---|---|
| Display Type Supported | TV |
| Minimum Screen Size Supported | 55" |
| Maximum Screen Size Supported | 85" |
| Maximum Load Capacity | 115 lb |
| Tilt Angle | +3°/-0 |
| Finishing | Powder Coated |
| Application/Usage | TV |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Maximum Mounting Pattern | 23.62" x 15.83" |
| Color Family | Black |
| Product Color |
|
| Product Material | Steel |
| Height | 36.99" |
| Width | 25.59" |
| Depth | 14.76" |
| Weight (Approximate) | 22.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | RoHS, VESA |
| Manufacturer Product Class | Stand |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |