| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Notebook |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Thunderbolt | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.18" |
| Width | 8.66" |
| Depth | 3.15" |
| Weight (Approximate) | 1.16 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Lenovo Notebooks:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |